ERASYS Sonuç Odaklı Verimlilik Çalışmaları Kazananı: TÜMOSAN

ERASYS ile 2009 yılında yoğun şekilde Kaizen çalışmalarına başlayan TÜMOSAN firması 2015 yılında karını yüzde 54 arttırdı. ERASYS Kaizen Uygulama Uzmanlarının Yalın üretim ve Kaizen felsefeleri doğrultusunda TÜMOSAN üretim sahasında gerçekleştirdiği verimlilik çalışmalarının sonuçları kar olarak alınmaya devam ediyor.

Traktör ve dizel motor üretiminde 40 yıllık köklü geçmişiyle Türkiye’nin önde gelen üreticileri arasında yer alan Tümosan Motor ve Traktör Sanayi A.Ş. , 2015 yılında net karını yüzde 54 artışla 21.7 milyon liradan 33.5 milyon liraya çıkardı. Satış gelirleri yüzde 3 artarak, 436 milyon liradan 449 milyon liraya yükselen TÜMOSAN hisselerinin yüzde 24’ü Borsa İstanbul A.Ş.’de işlem görüyor.

Kaizen Çalışmaları ile 2 Kat Artış Sağlandı

TÜMOSAN Genel Müdürü Kurtuluş Öğün, 2015 yılının tamamında maliyetlerde sağlanan düşüş ve verimlilik artışının bilanço performansına yansıdığını söyledi. Öğün, “İki genel seçimin yaşandığı ve döviz kurlarında volatilitenin arttığı 2015 yılında karımızı yüzde 54 artışla 33 milyon liranın üzerine taşıdık. Söz konusu artışta verimlilik çalışmaları kapsamında üretim maliyetlerinde sağlanan düşüş etkili oldu. Hedefimiz bu başarıyı sürdürülebilir kılarak karımızı 2020 yılında 100 milyon liranın üzerine taşımak” dedi.

2015 yılında traktör satışlarına ilave olarak balya makinesi ile giriş yapılan ekipman pazarında da başarı sağlandığını belirten Öğün, “Bu yıl da istif makineleri pazarına forklift üretim ve satışı ile giriş yaparak ürün yelpazesinin genişletilmesi konusunda önemli adımlar attık. İştiraklerimizden olan Tümosan Döküm Fabrikası’nın yıllık döküm kapasitesi de verimlilik artışı sayesinde iki katına çıkarıldı ve bu kapasite artışı karlılığa da aynı oranda yansıdı” diye konuştu.