Hakan Cengiz

Kurucu ve Yönetici Ortak

Hakan Cengiz
Hakan Cengiz

1993 yılında İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun oldu.

Üniversite eğitimini 1998 yılında ODTÜ Makine Mühendisliğinde tamamladı.

Mezuniyetinden hemen sonra 1998 yılında MercedesBenz Türk’te çalışma hayatına başladı.

2005 yılına kadar MercedesBenz Türk’te Teknik Planlama Bölümü’nde çalıştı.

Montaj, Boyahane ve Finiş kısımlarında planlama ve iş hazırlama faaliyetlerini yürüttü.

Yeni Araç ve Özel Araç Projelerinde Proje Yöneticisi olarak çalıştı.

Avrupa’daki Mercedes fabrikalarında farklı projelerde farklı kademelerde görev aldı. Bu projelerde ayrıca ‘’Porsche Consulting’’ ile çalışmalar yürüttü.

2003 yılında Daimler Chrysler Yönetici Geliştirme Programı’na dahil oldu.

1 yıllık eğitim süresinde farklı Mercedes fabrikalarında Daimler Chrysler eğitmenleri tarafından çok yönlü eğitime alındı.

Bu eğitim kapsamında Daimler Chrysler’in Avrupa ve dünyadaki üst düzey yöneticileriyle onların bilgi birikimleri ve tecrübelerini aktardıkları yüz yüze görüşmeler ve çalıştaylar yapma fırsatı buldu.

Gerek bu eğitim sürecinde gerekse yurtdışı projelerinde Mercedes’in değişik fabrikalarında çok yönlü çalışmalarda ve detaylı incelemelerde bulundu.

MercedesBenz Türk’ün Yalın Üretim çalışmalarına başladığı 1998 yılından 2005 yılına kadar yönettiği birçok Kaizen çalışmasında Japon, Alman, Amerikalı ve Fransız uzmanlarla çalıştı.

Almanya’da farklı Kaizen çalışmaları gerçekleştirdi.

2005-2008 yılları arasında Cadem A.Ş.’de Genel Müdür Yardımcısı olarak görev aldı.

Bu sürede MercedesBenz Türk, Tofaş, Karsan, Tümosan, Sanko, Uzel, Man gibi firmaların projeleri için ekip kurma ve proje yönetme çalışmalarını gerçekleştirdi.

Fiat’ın Torino fabrikasında proje kapsamında çalışmalar yaptı.

Proje Yönetimi Sertifika programını tamamladı.

Erasys Mühendislik’i kurduğu 2009 yılından bu yana, 22 yıllık verimlilik, süreç iyileştirme, Yalın Üretim ve Kaizen konularındaki tecrübe ve uzmanlıklarını firmalara aktarmak amacıyla eğitim, uygulama ve proje desteği vermektedir. Bugün için takım kaptanlığını yaptığı 41 kişiyle ekibiyle birlikte sürekli sahadadır.

Tümosan, BMC, CMS, Dalgakıran Kompresör, Yılmaz Makine, Türk Traktör, Isuzu, Hisarlar, İhlas Ev Aletleri, Sinbo, Kumtel, Boyteks ve Boyçelik gibi farklı sektörlerde yer alan değişik büyüklükteki firmalarda bu kapsamda çalışmalar yapmıştır ve yapmaktadır.

Kaizen çalışmalarının ülke, şehir, sektör ve proseslerdeki insan faktörüne göre farklılıklar göstermesi gerektiği ve her çalışmanın yerel şartlara göre butik olması gerektiğine dair gelenekselden farklı bir yaklaşım sergilemektedir. Danışman değil, UYGULAMACIDIR.

Ayrıca kurucularından olduğu ve 2014 yılında kurulan Roboten Mekatronik bünyesindeyse komple üretim hatları, AGV (otomatik yönlendirilmiş araçlar), Andon, Poka-Yoke ve benzeri otomasyon sistemleri tasarımı, üretimi ve kurulumu yapılmaktadır.

Verimlilik Savaşları adlı kitabı 2018 yılında yayınlanmıştır ve üçüncü baskısını yapmıştır.

Verimlilik Savaşları
Hakan Cengiz

“Sahada sonuç odaklı ve fabrika çalışanları ile birlikte yapılan Kaizen çalışmaları sayesinde verimliliğimizin artmasına ilave olarak yeni bir üretim kültürüne adım attık. Kaizen çalışmalarının başlangıcında değişime direnen çalışanların Kaizen kapsamında teklif yapma aşamasına gelmesi mayanın tuttuğunu gösteriyor. Bu çalışmalar kapsamında fabrikamızın çok az bir maliyetle dünyadaki en yeni sistemlerle donatılmış üretim tesisleri seviyesine getirilmiş olması tesis modernizasyonu için de çok güzel bir örnek oldu.“

TÜMOSAN Genel Müdürü – Kurtuluş ÖĞÜN

Verimlilik Savaşları - Hakan Cengiz

Bize mesaj gönder

İletişim Formu

Adres
Atatürk mah. Ataşehir Bulv.
Gardenya 7/1 Plaza Kat:5 D:31
ATAŞEHİR/İSTANBUL

 

Numara
0(216) 455 1912

 

Mail
[email protected]
[email protected]

    Erasys Eğitim Mühendislik ve Danışmanlık LTD. ŞTİ.

    Kozyatağı V.D. No: 3370373718