TÜMOSAN İLK ÇEYREKTE KARINI ARTIRDI

ERASYS Kaizen Uygulama Şirketi ile yoğun şekilde Kaizen çalışmalarına başlayan TÜMOSAN Traktör Fabrikası % 54 kar artışı sağlamış olduğu 2015 yılındaki artışa ilaveten 2016 yılının ilk çeyreğinde karını daha da artırdı. ERASYS Kaizen Uygulama Uzmanlarının Yalın üretim ve Kaizen felsefeleri doğrultusunda TÜMOSAN üretim sahasında gerçekleştirdiği verimlilik çalışmalarının sonucunda ilk çeyrekte karını yüzde 16,1 daha artırdı.

Traktör ve dizel motor üretiminde 40 yıllık köklü geçmişiyle Türkiye’nin önde gelen üreticileri arasında yer alan TÜMOSAN, 2016 yılının ilk 3 ayında 10.1 milyon TL net kâr açıkladı. Bir önceki yılın aynı dönemine göre net kârını yüzde 16.1 oranında artıran TÜMOSAN’ın toplam satışları da 108.6 milyon TL seviyesinde gerçekleşti.

TÜMOSAN Genel Müdürü Kurtuluş Öğün, 2015 yılından itibaren sağlanan verimlilik ve kalite artışlarının bilançolara olumlu yansımaya devam ettiğini söyledi. Bölgemizdeki olumsuz gelişmelere rağmen yılın ilk çeyreğinde satışlarda yükseliş trendini koruduklarını belirten Öğün, traktöre ilave olarak tarım ekipmanları ve istif makineleri ile ürün çeşitliliğini artırarak yeni pazarlara açıldıklarını sözlerine ekledi.

Öğün, bilanço sonuçlarıyla ilgili değerlendirmelerine şöyle devam etti:

“2015 yılında traktör satışlarına ilave olarak balya makinesi ve kepçe ile giriş yaptığımız ekipman pazarında yeni ürünleri de pazarlayarak büyümeye devam ediyoruz. Aynı şekilde istif makineleri alanında forklift satışı ile genişlettiğimiz ürün yelpazemizin gelirlerimize olumlu katkılarını görmeye başladık. İştiraklerimizden olan Tümosan Döküm Fabrikası’nın yıllık döküm kapasitesi de verimlilik artışı sayesinde iki katına çıkarıldı ve bu kapasite artışı karlılığa da aynı oranda yansımaya devam ediyor. Diğer taraftan tank güç grubu geliştirme projesi ve raylı sistemler pazarına yönelik çalışmalarımıza da planlandığı gibi devam ediyoruz.”